Jest zabiegiem w trakcie którego dochodzi do sprężystego odkształcania tkanek miękkich, w trakcie którego następuje podwyższenie temperatury mięśni, zwiększenie ukrwienia i zmniejszeni napięcia mięśniowego.
W zależności od potrzeby jak i użytych technik masaż można podzielić na wiele różnych odmian:
-klasyczny,
-sportowy,
-relaksacyjny,
-limfatyczny/ przeciwobrzękowy,
-jak i bardziej specyficzne jego odmiany m.in.: tajski, lomi lomi, gorącymi kamieniami, bańką chińska czy bardzo popularny w ostatnim czasie- masaż kobido.
Jednakże jako fizjoterapeuta skupiam się jedynie na pierwszej trójce z wymienionych. Aby zrozumieć różnicę między nimi chciałbym przywołać ich definicję:
Masaż klasyczny jak nazwa wskazuję może być pewnym odnośnikiem czy standardem do którego można porównywać inne jego rodzaje. Jest najbardziej uniwersalny gdyż zaczyna się od technik lekkich, przyjemnych jak głaskanie w celu rozgrzania tkanek i przygotowaniu ich do zabiegu. Następnie wchodzą techniki mocniejsze, ugniatanie, rozcieranie czy oklepywanie które mają na celu oddziaływanie na głębiej położone mięśnie i tkanki.
Masaż relaksacyjny jest spokojniejszy, delikatniejszy, mający na celu odprężenie. Ruchy są wolniejsze, płynniejsze, bardziej powierzchowne. Często używane są również olejki eteryczne czy relaksująca muzyka w celu jeszcze skuteczniejszemu ukojeniu nerwów.
Masaż sportowy z kolei charakteryzuje się ruchami szybszymi, mocniejszymi, dynamiczniejszymi. Może być stosowany zarówno przed jak i po wysiłku, w celu przygotowania mięśni lub znormalizowaniu napięcia po aktywności. Jest to zabieg zdecydowanie krótszy i wymagający więcej siły od samego terapeuty.
Ta strona została stworzona w kreatorze WebWave
Projekt i wykonanie: Smart Pixel
Wrocław
u. Robotnicza 68
Zadzwoń do nas
+48 665 166 730